Wybór właściwego łóżka rehabilitacyjnego bywa szalenie istotny, gdyż to w nim pacjent spędza często najwięcej czasu. Szeroka oferta łóżek dla osób chorych i ograniczonych ruchowo, nie ułatwia podjęcia decyzji. W tym krótkim artykule chcielibyśmy jednak przybliżyć Państwu dostępne na rynku systemy i rozwiązania.
Podział łóżek rehabilitacyjnych ze względu na rodzaj zasilania:
W pierwszej kolejności należy podzielić łóżka rehabilitacyjne ze względu na sposób zasilania. Tak naprawdę spotkać możemy dwa rozwiązania na rynku:
1) zasilanie hydrauliczne – aby poruszyć wybraną funkcję łóżka, należy uruchomić tłok pompując go nogą, najczęściej przy pomocy pedału
2) zasilanie elektryczne – poszczególne elementy łóżka rehabilitacyjnego poruszane są silnikami elektrycznymi, sterowanymi pilotem. Łóżko zasilane jest z standardowego gniazdka.
Szerokie zalety zasilania elektrycznego spowodowały, że łóżka rehabilitacyjne zasilane hydraulicznie są już coraz rzadziej spotykane. Warto jednak pamiętać, że mają one – obok swoich wad, do których należy m.in. brak możliwości regulacji łóżka przez chorego oraz ograniczony manewr ruchów opiekuna podczas pompowania siłowników, również zalety – w miejscach gdzie często występują przerwy w dostawach energii elektrycznej jest to rozwiązanie praktyczne. Niektórzy producenci oferują łóżka rehabilitacyjne, elektryczne z zasilaniem awaryjnym (akumulator), które są jednak znacznie droższe. Co więcej pojemność akumulatora sukcesywnie maleje, a z czasem podzespół wymaga wymiany.
Podział ze względu na konstrukcję łóżka rehabilitacyjnego:
1) łóżko nożycowe – funkcja podnoszenia całego leża realizowana jest poprzez jeden siłownik, który znajduje się pod łóżkiem
2) łóżko kolumnowe – funkcja podnoszenia całego leża realizowana jest przez dwa zsynchronizowane siłowniki znajdujące się w panelu za głową oraz w panelu za nogami pacjenta.
Z biegiem czasu łóżka rehabilitacyjne, kolumnowe zaczęły wypierać łóżka nożycowe. Stało się tak ponieważ dzięki możliwości zastosowania dwóch niezależnych siłowników, odpowiedzialnych za podnoszenie całego leża możliwa stała się jeszcze szersza regulacja łóżka rehabilitacyjnego – pochylenie łóżka dzięki któremu aktywujemy funkcję fotela, oraz pozycję Trendelenburga oraz Anty-Trendelenburga
Łóżka rehabilitacyjne, kolumnowe umożliwiają ich łatwy transport. Dzięki lekkiej konstrukcji są dużo lżejsze, natomiast brak nożyc/wózka, pozwala producentom na podzielenie leża na 2 części. Takie rozwiązanie ułatwia wniesienie łóżka rehabilitacyjnego po wąskiej klatce schodowej.
Łóżka rehabilitacyjne sterowane dwoma niezależnymi silnikami. Umożliwiają również obniżenie całego leża znacznie bardziej niż łóżka nożycowe. Praktycznie wszystkie łóżka z możliwością obniżenia leża poniżej standardowych 40cm (wartość ta wynika ze standardowej wysokości siedziska wózków inwalidzkich), są łóżkami rehabilitacyjnymi, kolumnowymi.
Podział ze względu na materiał z jakiego wykonane jest leże:
1) leże drewniane
2) leże ze stopu metali
3) leże z tworzywa sztucznego
Oczywiście i tu każde z rozwiązań ma swoje zalety i wady. Chcielibyśmy podzielić się z Państwem naszym doświadczeniem i zwrócić w tym miejscu uwagę na trzy kwestie:
a) leża drewniane choć są przede wszystkim wygodne, łatwe w wymianie pojedynczych listw oraz przyjazne środowisku, bywają jednak trudne w utrzymaniu czystości – szczególnie w przypadku problemów z trzymaniem przez pacjenta moczu
b) leża z tworzyw sztucznych, występują w bardzo wielu wariantach, często posiadają rozwiązania przeciwko powstawaniu odleżyn (tzw motylki). Leża te są jednak zdecydowanie bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne, a części zamienne trudno-dostępne.
c) kluczowym dla poziomu komfortu pacjenta będzie zawsze materac, na którym będzie leżał (przeważnie o grubości około 15 cm), a nie samo leże jak często przekonują producenci. Dlatego właśnie w pierwszej kolejności proponujemy dobór możliwie najodpowiedniejszego materaca. O samych materacach będziecie Państwo mogli przeczytać już niebawem w osobnym artykule.
Podział ze względu na funkcje, w jakie wyposażono łóżko rehabilitacyjne:
Praktycznie każde łóżko rehabilitacyjne posiada dwie podstawowe funkcje:
a) podnoszony/opuszczany zagłówek – dzięki płynnej regulacji (w zależności od modelu od 45 do nawet 90 stopni) dużo łatwiejsze staje się karmienie pacjenta, czytanie książki czy chociażby rozmowa
b) podnoszone/opuszczane całe leże – funkcja umożliwia opiekę nad chorym bez konieczności schylania się opiekuna. Wszystkie czynności pielęgnacyjne można wykonać przy wyprostowanych plecach. Funkcja umożliwia również łatwiejsze wstawanie choremu z łóżka – pacjent siada na skraju obniżonego łóżka, opuszcza nogi, następnie podnosi całe leże.
Funkcje dodatkowe:
a) podnoszone/obniżane leże pod nogami – bardzo przydatna funkcja, zwiększająca komfort pacjenta. Warto zwrócić uwagę czy łóżko posiada również możliwość podniesienia samych pięt (przeważnie ręcznie poprzez system zapadek) a nie samego zgięcia leża pod kolanami – szczególnie przydatne przy utrzymujących się opuchliznach dolnych kończyn.
b) podnoszone/obniżane leże pod głową i nogami za pomocą jednego przycisku na pilocie (funkcja autokonturu) – gdy podnosimy sam zagłówek np. do karmienia, ciało pacjenta ma tendencję do zjeżdżania – zgięcie leża pod kolanami doskonale stabilizuje pacjenta i zapobiega zsuwaniu się. Efekt ten można osiągnąć poprzez osobne podniesienie leża pod nogami, funkcja autokonturu jest jednak znacznie szybsza i wygodniejsza.
c) funkcja przechyłu do pozycji Trendelenburga – pozycja medyczna, w której pacjent leży na plecach, a głowa/górna część klatki piersiowej i tułów, znajdują się poniżej poziomu kończyn dolnych. Funkcja ta stosowana jest jedynie w przypadku wyraźnych zaleceń lekarza lub fizjoterapeuty, dlatego przycisk na pilocie odpowiadający za jej sterowanie posiada często zabezpieczenie przed przypadkowym aktywowaniem.
d) funkcja przechyłu jednostronnego do pozycji Anty-Trendelenburga – pacjent pochylony jest do przodu (około 30 stopni) – pseudo-pionizacja, dzięki czemu możliwa jest pozycja “fotela”, poprawia ona znacznie cyrkulację krwi.
Do podstawowego wyposażenia łóżka rehabilitacyjnego zaliczyć należy również:
Hamulce – absolutnie kluczowa kwestia, zapewniająca bezpieczeństwo podczas wsiadania i wysiadania. Hamulce załączane są przeważnie:
a) manualnie: poprzez dźwignię lub przycisk
b) elektrycznie: przy pomocy pilota wysuwamy lub chowamy ukryte w nogach łóżka kółka. Łóżko w pozycji zablokowanej jest znacznie stabilniejsze (przylega do podłoża całą powierzchnią, przez co łóżko się nie chwieje)
Barierki ochronne – zabezpieczają przed wypadnięciem pacjenta z łóżka. Ważnym aspektem jest zakres ich regulacji – jak wysoko/nisko możliwe jest ich ustawienie oraz czy są dzielone na dwie lub więcej części. Barierki dzielone umożliwiają np. podniesie barierek z obydwu stron jedynie na wysokości tułowia, dzięki czemu pacjent nie spadnie z łóżka podczas snu, nadal będzie mógł jednak samodzielnie zejść z łóżka.
Uchwyt do podciągania – montowany zarówno z lewej jak i z prawej strony, ułatwia wstawanie oraz zmianę pozycji przez chorego.
Mamy nadzieję powyższe zestawienie ułatwi Państwu wybór odpowiedniego łóżka. W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu. Zapraszamy również do naszego sklepu gdzie znajdą Państwo szeroki wybór nowych i używanych łóżek rehabilitacyjnych z gwarancją.